19 Ağustos 2011 Cuma

6 Temmuz 2009 Urumçi Çatışması


07.07.2009 11:17

   Türkiye devleti tarafından çok uzun yıllar önce alınan -hükümet değil- devlet kararı ile herhangi bir destek verilmeyeceği çin'e garanti edilmiş uygurlar'a çin devletinin saldırısı. Eski turizm bakanı mustafa taşar'ın zamanında sırıtarak taktığı çince kravat bugünler için dikilmişti. Yani uygurlar'a ne etnik nedenle ne de başka bir nedenle verilen türkiye devleti desteği mevcut değil, tersine engelleme var. Uygur aktivistleri ülkeye bile sokulmamakta.

   Çin; bir milyarı aşkın nüfusu, geleceğin en bi süpergücü etiketi nedeniyle neredeyse tüm dünya ülkelerini nötralize etmiş durumda. Yani uygurlar dünya üzerinde hiçbir açık dış desteğe sahip olmayan yegane etnik grup. Deve karşı savaş veren talihsiz bir halk. Türkiye özelinde diğer bir şanssızlıkları etnik aidiyet. Türk ailesine ait görüldükleri için normalde bu gibi durumlarda destek vermesi gereken kesimler bile sessizliğe bürünmekte. Sözlük özelinde bile ömrünü statükoyla savaşa adamış görünen kimi insanların türkiye devleti ile aynı politik çizgide buluşmaları gözleri yaşartmaktadır. Bir ulusa karşı yürütülen saldırıların, sırf türk kökenli oldukları için tepki göstermeyip, turnusol kağıdı olarak kullanılmak istenmesi, adice bir ırkçılık ve orada ölen insanlara karşı saygısızlıktır.

   Uygurlar, türk kökenli oldukları için değil, farklı oldukları, azınlık oldukları için baskı görmekte. Düzenlenen bu saldırı mhp müttefiklerine değil, kendi olarak varolmaya uğraşan zavallı bir halka karşı işlenmiştir. Bir halkın varolma mücadelesine sırf onu destekleyen ülke içi politik organizasyonların tavrına göre destek verilmesi sözkonusu olacaksa, yunan faşistleri ile aynı yerde durmayı nasıl içine sindiriyorsun diye sorarlar adama.

Hiç yorum yok: