10 Ağustos 2011 Çarşamba

Altıncı İoannes Kantakuzenos


09.03.2009 14:26

   Kantakuzenos'ların en tanınmış üyesi olan İoannes Kantakuzenos, legal imparator ııı. andronikos'un kankasıdır. Birlikte dede ıı. andronikos'a karşı isyan etmiş ve bizans'ın ağzına sıçan ilk büyük iç savaşı çıkarmışlardır. Daha sonradan ııı.andronikos tahta çıktığında "kanka gel ortak imparator ol zaten yönetecek ne kadar toprak kaldı" dediğinde "ben taht için değil, ilkeler için yanındaydım oğlum" diyerek prensip adamı pozu kesen ioannes, nedendir bilinmez kankası ölüp de küçük oğlu v. ioannes tahta çıktığında soyluların desteğiyle imparator olacağım diye tutturup isyan çıkarmış ve bizans'ı mahveden ikinci iç savaş patlak vermiştir.

   Göt kadar kalmış topraklarda iki tarafın müttefiki olan güçler (sırplar, bulgarlar, türkler) ne var ne yok yağmalamış, yoketmiştir. Türklerin rumeliye kalıcı yerleşmesinin şerefi de bu kurt politikacıya aittir. Nihayet 1347'de küçük imparatorla ortak imparator olarak tahta çıkarak muradına eren vı. ioannes'in güçlü konumu çok fazla devam etmemiş ve biraz güçlenen küçük imparator ile annesi 1354'de kendisini bir bizans devlet geleneği olan kiliseye çekilme işlemine mecbur bırakmışlardır.

   Yaşı ilerleyince süleyman demirel'in tersine siyasi hırslarında azalma olan ioannes kantakuzenos, kilisede geçen yaşamını (yaklaşık 1381'e dek) kendini aklamaya uğraştığı hatıralarını yazarak geçirmiştir. vi. ioannes, bizans entrikası diye meşhur olan politika türünün en büyük ustalarından biri olarak olarak tarihe geçmiştir. Yine ülke yıkımın eşiğine geldiği halde sürdürdüğü iç savaşlar ve ülke değil iktidar odaklı  siyasetle genetik atalarımızın kim olursa olsun, siyaset kültürü açısından atalarımızın kim olduğuna işaret eden bir deniz feneri gibidir.

Hiç yorum yok: